Cena Projekt desetiletí
Geotermální zdroj na Benešovské ulici zásobující teplem pravobřežní část Děčína se stal podle hlasování odborných novinářů projektem desetiletí. V hlasování energetických odborníků pak skončila unikátní teplárna využívající geotermální energii na druhém místě. „Je to ocenění projektu, který výrazně pomohl zlepšit životní prostředí v hluboké děčínské kotlině, kde se dřív využívaly především blokové kotelny spalující hnědé uhlí a těžké topné oleje,“ řekl předseda představenstva TERMO Děčín a.s. Ing. Petr Šimoník.
O vítězích v anketě Projekt desetiletí v soustavách zásobování teplem a chladem z let 2001 až 2010, organizované Teplárenským sdružením České republiky rozhodovali svými hlasy ve 3 kategoriích energetici, novináři a také široká veřejnost. Slavnostní vyhlášení vítězů všech kategorií proběhlo v rámci konference Teplárenské dny 2012 dne 24.3.2012 v hotelu STEP v Praze. Cenu novinářů předal předsedovi představenstva společnosti MVV Energie CZ a.s. Václavu Hrachovi a předsedovi představenstva společnosti TERMO Děčín a.s. ze skupiny MVV Petru Šimoníkovi šéfredaktor odborného časopisu Energetika František Petružálek. Vítěznou trofej – křišťálový komín, pak předseda představenstva TERMO Děčín a.s. Petr Šimoník představil primátorovi Františku Pelantovi a přítomným novinářům na tiskové konferenci Statutárního města Děčín dne 27.4.2012 (fotografie z akce pod článkem).
Začátkem devadesátých let přehodnotilo Město Děčín koncepci vytápění ve městě. Na levém břehu řeky byly postaveny moderní teplárny s plynovými kogeneračními jednotkami a na pravém břehu byla následně zahájena realizace geotermálního zdroje. Dodnes je geotermální zdroj v Děčíně využívající tepelný potenciál vody z podzemního jezera v hloubce 545 m pod městem Děčínem jedinou teplárnou tohoto typu v České republice.
Obyvatelům města Děčína přinesl projekt geotermální teplárny zlepšení životního prostředí v podobě zkvalitnění čistoty ovzduší na území města. Díky přestavbě centrálního zdroje tepla (CZT) na Benešovské ulici bylo nahrazeno několik blokových kotelen z pravobřežní části města Děčína využívajících hnědé uhlí nebo těžké topné oleje. Za téměř 10 let provozu CZT Benešovská došlo k snížení o téměř 190 tis. tun emisí CO2 ve srovnání s předchozím spalováním hnědého uhlí a topných olejů.
Představení ceny Křišťálový komín primátorovi města Františku Pelantovi
Fotografie CZT Benešovská pohledem z Folknářů
Diplom: Projekt desetiletí
2. místo – hlasovnání odborníků
Diplom: Projekt Desetiletí
1. místo – hlasování novinářů