10 let geotermální teplárny
Kouřící komíny uhelných výtopen jsou v Děčíně minulostí
Do devadesátých let hnědé uhlí a topné oleje, dnes zemní plyn a geotermální zdroj. Nové zdroje vytápění šetří životního prostředí a přispívají ke zdraví obyvatel jak ve městě Děčín, v CHKO Labské pískovce tak i v nedalekém Národním parku České Švýcarsko. Geotermální zdroj na Benešovské ulici přitom ušetří stovky tun znečišťujících látek ročně.
V Děčíně je stav ovzduší významně ovlivněn jeho geomorfologickou polohou. Město, umístěné v kotlině údolí řeky Labe, ve své historii trpělo častým inverzním počasím. V polovině devadesátých let přinesla zlepšení ovzduší plošná plynofikace města a výstavba první moderní kogenerační teplárny Bynov. Již v roce 1996 tak v Bynově zmizely centrální výměníkové stanice, byly kompletně zrekonstruovány rozvody tepla a do všech objektů instalovány domovní předávací stanice s možností individuální regulace dodávky tepla dle požadavků odběratelů. Zrekonstruovány byly v dalších letech i další soustavy v Želenicích a Boleticích.
K razantnímu snížení emisních látek však přispěl poté v roce 2002, v České republice dodnes ojedinělý, projekt výstavby geotermálního zdroje na Benešovské ulici. Důvod výstavby zdroje byl jednoznačný – zlepšování životního prostředí ve městě, tedy zejména zvyšování kvality ovzduší. Hnědé uhlí a topné oleje tak postupnými rekonstrukcemi a výstavbou nového zdroje nahradil zemní plyn a geotermální teplárna. Realizací projektu geotermální teplárny došlo k pozitivním ekologickým efektům z důvodu odstavení z provozu celkem 7 ks neekologických a dožitých velkých kotelen na topné oleje a několika malých kotelen na zemní plyn.
Geotermální zdroj na Benešovské ulici v anketě Projekt desetiletí v soustavách zásobování teplem a chladem z let 2001 až 2010, organizované Teplárenským sdružením České republiky, byl v kategorii hlasování novinářů zvolen jako Projekt desetiletí. Podrobnosti zde.