V rozšířené žalobě teplárna požaduje od SBD náhradu zisku za rok 2017
Teplárenská společnost TERMO Děčín požaduje od Stavebního bytového družstva Děčín (SBD) zaplacení další části z ušlého zisku, o který přišla v důsledku nedodržení podmínek trojstranného memoranda o spolupráci uzavřeného v roce 2015 mezi TERMEM, SBD a městem Děčínem. V první žalobě, podané 30. prosince 2019, TERMO požadovalo náhradu ušlého zisku za rok 2016 ve výši 555 tisíc korun, v rozšíření žaloby z března tohoto roku požaduje náhradu ušlého zisku za rok 2017 ve výši jeden milion a 393 tisíc korun. Výše náhrady odpovídá zisku, o jaký teplárna přišla v důsledku odpojování domů v majetku nebo správě SBD od systému centrálního zásobování teplem.
V roce 2020 již okresní soud v Děčíně vydal platební příkaz, aby SBD první částku ve výši 555 tisíc korun uhradilo. Vedení SBD se proti rozhodnutí odvolalo a další jednání soudu se předpokládá v tomto roce. „Pokud SBD škodu uhradí a začne podmínky memoranda dodržovat, jsme připraveni nevymáhat škody, které nám odpojení těchto domů způsobilo v dalším období, tedy v letech 2018 až 2020,“ říká Libor Štěpán, předseda představenstva TERMA Děčín.
SBD nadále svým členům a obyvatelům domů v jejich správě tvrdí, že odpojením od teplárny ušetří polovinu nákladů na vytápění a ohřev vody. To je, podle Libora Štěpána, lež. „Naše cena tepla je na jedenáctiletém minimu a hodně pod průměrnou cenou tepla v ČR. Většina domů, které si chtějí pořídit domovní plynovou kotelnu, neušetří nic, řada z nich prodělá a ty, které si chtějí pořídit tepelná čerpadla, prodělají vždy a hodně. Naše cena za gigajoul tepla je ve věrnostním programu 583 korun včetně DPH, cena z tepelných čerpadel se nedostane ani pod 700 korun.“
Postup, jaký používají firmy nabízející plynové kotelny a tepelná čerpadla, je srovnatelný s praktikami tzv. energetických šmejdů. „Cenu tepla z teplárny, která obsahuje všechny náklady na jeho výrobu a dodávku, porovnají s tím, co by lidé zaplatili jen za plyn, nebo za elektřinu, pokud si pořídí plynovou kotelnu, nebo tepelná čerpadla. To je stejná manipulace, jako by tvrdili, že se vyplatí koupit auto za dva miliony jenom proto, že má nižší spotřebu benzínu než auto za půl milionu. A kromě toho jejich vystupování na schůzích domů jsou nátlaková a manipulativní,“ říká Libor Štěpán.
V třístranném memorandu z roku 2015 se město Děčín a SBD zavázaly podporovat rozvoj systému centrálního zásobování teplem a TERMO slíbilo snížit ceny tepla. Město centrální zásobování teplem nadále podporuje, TERMO snížilo ceny tepla ve věrnostním programu o dohodnutých 9,3 % (dnes již 10 %), ale SBD v organizaci a podpoře odpojování domů pokračovalo. SBD má také podíl v soukromých firmách, které instalaci domovních plynových kotelen a tepelných čerpadel nabízejí.
Současné nízké ceny tepla z děčínské teplárny ale nejsou pouze výsledkem slevy vyjednané v memorandu, ale přispívá k nim i trvalý pokles základní ceny tepla, ze které se sleva počítá. V roce 2014 činila tato cena bez DPH (které se v průběhu let mění) 630 Kč za gigajoul tepla, v letošním roce činí 589 Kč. Pokud do těchto cen promítneme slevu ve věrnostním programu a pokles DPH na teplo z tepláren, tak se cena pro konečného zákazníka snížila ze 725 korun v roce 2014 na 583 korun v roce letošním.
Pro více informací kontaktujte: Kateřina Drbalová, vedoucí obchodu a marketinku, TERMO Děčín, tel.: 602 289 948
Podkladové materiály
Společnost TERMO Děčín a.s. byla založena městem Děčínem jako jediným akcionářem v roce 1995. V květnu roku 2000 se strategickým partnerem TERMO Děčín a.s. stala společnost MVV Energie CZ a.s. Od srpna 2005 je podíl MVV Energie CZ a.s. v TERMO Děčín a.s. 96,91 % a druhým akcionářem je Statutární město Děčín, které drží 3,09 % akcií. TERMO Děčín dodává tepelnou energii pro vytápění a přípravu teplé vody do téměř 11 tisíc domácností a více než 100 odběrných objektů veřejné správy, podnikatelské a terciární sféry ve městech Děčín a Jílové. Hlavní výrobní základnu společnosti tvoří 5 centrálních zdrojů tepla (dále jen CZT), které využívají jako palivo zemní plyn. Všechny CZT jsou vybaveny kogenerační technologií pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny. CZT Benešovská jako jediná teplárna v České republice využívá od roku 2002 pro výrobu dálkového tepla geotermální energii, která je s pomocí tepelných čerpadel získávána z podzemní vody. Tato unikátní technologie centrální výroby tepla s využitím geotermální energie získala v roce 2002 ocenění „Projekt roku v systémech dálkového vytápění a chlazení“. Energetickou skupinu MVV Energie CZ tvoří patnáct společností s působností v patnácti městech České republiky. Mateřskou společností je MVV Energie CZ a.s., která byla založena v říjnu 1993 a od roku 1999 je dceřinou společností německého energetického koncernu MVV Energie se sídlem v Mannheimu v Německu. Tři hlavní pilíře strategie MVV jsou výroba a distribuce tepelné energie, kombinovaná vysokoúčinná výroba elektrické energie a energetické využití odpadu.