Unikátní Děčínský projekt slaví 20. výročí!
Uplynulo již 20 let od realizace zkušebního vrtu, který byl základem pro úspěšnou realizaci geotermálního zdroje tepelné energie v Děčíně. Jedná se o unikátní projekt, který doposud nemá v České Republice obdoby a nahradil původní záměr z konce osmdesátých let na vybudování uhelného zdroje vytápění v průmyslové zóně Benešovská.
Projekt koncepce geotermální teplárny zpracoval Energoprojekt Praha, za přispění dánské konsultační firmy Bruun & Sørensen. Základem geotermální výroby tepla je voda o teplotě cca 30o vyvěrající z hloubky více než 500m pod zemským povrchem. Tato voda prochází soustavou tepelných čerpadel a kogeneračních jednotek, kde je dohřáta na požadovanou teplotu pro vytápění domácností v Děčíně.
Z původní stavby uhelné kotelny byly částečně využity budovy úpravny vody a rozvodny, betonový komín, který byl opatřen dvěma samostatnými keramickými průduchy pro kotle a kogenerační jednotky a částečně původní základová deska kotelny.
Stavba byla zahájena v říjnu 2000, první dodávky tepla z kogeneračních jednotek byly zahájeny v červnu 2002 a z tepelných čerpadel v srpnu 2002. Předání a převzetí díla proběhlo v září, 11. prosince 2002 byl zahájen zimní zkušební test. Celkové investiční náklady projektu byly vyčísleny na více než 550 mil. Kč.
Realizací tohoto projektu, který spočíval ve vybudování centrálního kogeneračního zdroje, teplovodní sítě a předávacích stanic u připojených odběratelů tepla, bylo nahrazeno sedm stávajících lokálních kotelen na těžké topné oleje v pravobřežní aglomeraci města Děčín, které významně znečišťovaly ovzduší v této lokalitě.
V teplárně na Benešovské ulici jsou osazeny tři tepelné zdroje: tepelná čerpadla (2 x 3,28 MWt), kogenerační plynové motory (0,8 MWe/1,01 MWt; 1,94 MWe/2,09 MWt) a plynové kotle (2 x 16,5 MWt).
Zatímco tepelná čerpadla a plynové motory jsou provozovány celoročně, plynové kotle slouží pro vykrytí zimních odběrových špiček a rovněž jako zdroj záložní, akumulační nádrž o objemu 800 m3 vyrovnává mimo otopné období a v přechodových obdobích denní kolísání odběrů sítě.
Teplovodní síť 110/65 OC o délce více než 10 km je realizována v technologii předizolovaného potrubí a 122 nových domovních předávacích stanic zajišťuje potřebnou kvalitu dodávky tepla pro odběratele s možností individuální regulace množství dodávky tepla.
Za hlavní přínosy díla lze považovat významné snížení zátěže ovzduší emisemi pro město Děčín, CHKO Labské pískovce i nedaleký Národní park České Švýcarsko. Je nutné se také zmínit o tom, že tato stavba má nezanedbatelný vliv na snížení citlivosti ceny tepla na změnu ceny zemního plynu, který v posledních měsících opět začíná růst.
Pro obyvatele a návštěvníky města Děčína připravila společnost Termo Děčín a.s. ve spolupráci se statutárním městem Děčín, možnost prohlídky tohoto unikátního zařízení. Na exkurzi se můžete objednat v informačních centrech města Děčína v budově městské knihovny a na hlavním nádraží. Na komentované prohlídky je možné se hlásit od 1.1.2019 a budou probíhat každé pondělí od 14:00 hodin dopoledne a v pátek od 10:00 hodin odpoledne (podmínkou prohlídky je minimálně 5 a maximálně 20 zájemců).